Photo by Venelin Todorov

19. oktoobril Tallinnas toimuva virtuaalse Kolme mere tippkohtumise eel avaldas Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) Kolme mere riike puudutava uuringu, mille järgi on piirkonna taristuinvesteeringute puudujääk võrreldes Lääne-Euroopaga ligi 1,15 triljonit eurot. President Kersti Kaljulaid ütles IMF-i juhi Kristalina Georgieva ja Euroopa Komisjoni energeetikavoliniku Kadri Simsoniga uuringut analüüsides, et Kolme mere riikide minevikupärandist tingitud investeerimislünk tuleb täita.

IMF-i uuring vaatles Kesk-, Ida- ja Kagu-Euroopa riikide (CESEE) majanduslikku arengut ja leidis, et ehkki riigid on viimase 30 aasta jooksul teinud märkimisväärseid edusamme, tuleb arenenumate Euroopa riikide ehk EL15 tasemele jõudmiseks investeerida eelkõige piirkonda ühendavatesse ning eelisjärjekorras digitaliseerimist ning tarka majandamist ja kliimaeesmärke toetavatesse taristuprojektidesse.

IMF-i juhi Kristalina Georgieva sõnul on raportist tulenevalt kõige olulisem suurendada erasektori kaasatust ning samal ajal parendada investeeringute planeerimise ja elluviimise läbipaistvust ning kvaliteeti. „Just läbipaistvus on siin kriitilise tähtsusega,“ rõhutas Georgieva, kelle sõnul on erasektoris pikaaegsete ja kasumlike investeeringute vastu kahtlemata huvi suur.

Kolme mere regiooni kuuluvad 12 Euroopa riiki, mis jäävad Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahele ja president Kaljulaidi sõnul on see Euroopa kõige kiirema majanduskasvuga piirkond, mis on ka erakapitali jaoks atraktiivne. „Kuna meie arengutase on EL15 riikidest madalam, peaks iga meie majandustesse investeeritav dollar või euro olema kõrgema investeeringutasuvusega ja seega oleme me väga konkurentsivõimeline piirkond,“ selgitas Eesti riigipea. Kolme mere algatuse investeerimisfondiga elavdatakse tema sõnul globaalset mõtlemist, et eraraha võib riikide arengut aidata: „Kulutagem valitsuste raha automaatsete stabilisaatorite jaoks, mis aitavad inimestel kriisiga toime tulla ja toetame erakapitaliga pika perspektiiviga majandusarengut."

19. oktoobril Tallinnast toimuva virtuaalse Kolme mere tippkohtumise avab riigipeade debatt koostööplatvormi edasise rolli üle. Lisaks annavad kohtumisele kaalu ettekanded ja arutelud rahvusvaheliste taristuprojektide rahastamisest ning pakutakse lahendusi energia ja transpordisektori digitaliseerimiseks. Viimase raames esitleb Eesti maailma esimese digiühiskonnana Kolme mere regiooni arengu toetamiseks loodud „Smart Connectivity“ visiooni. Sündmust saab jälgida tippajakirjanike modereeritud otseülekandes.

Kolme mere algatus toob kokku 12 Euroopa Liidu riiki, mis jäävad Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahele – Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Olulised partnerid on Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa. Algatus edendab koostööd eelkõige energia-, transpordi- ja digisektorite taristute arendamiseks. Koostöö eesmärkideks on majanduskasv, elanike heaolu ja Euroopa konkurentsivõime kasvatamine, samuti energiajulgeolek ja avatud konkurentsile tuginev energiaturg ning läbi nutikate investeeringute kliimaeesmärkide saavutamine.

IMF-i raportiga saab tutvuda SIIN