Photo: White House


President Kersti Kaljulaid, kes on sel nädalal töövisiidil Ameerika Ühendriikides, kohtus eile hilisõhtul Valges Majas sealse riikliku julgeolekunõuniku Robert O’Brieniga, kellega arutas Eesti ja Ameerika koostööd julgeolekuvaldkonnas ning Kolme mere algatuse geopoliitilist konteksti. 

„Kolme mere algatus, mille tippkohtumine toimub juuni Tallinnas, on muutumas oluliseks atlandiülese koostöö osaks, kus põimuvad nii majanduslik kui geopoliitiline dimensioon,“ rääkis president Kaljulaid pärast kohtumist. Julgeolekunõunik O’Brien toonitas omakorda, et Tallinnas toimuv tippkohtumine ning selle õnnestumine on kogu Kolme mere algatuse tuleviku seisukohast võtmetähtsusega. Mõlemad kohtumise osapooled pidasid oluliseks Ameerika Ühendriikide võimalikult kõrgel tasemel osalemist sel sündmusel. 

Kohtumisel arutati ka julgeolekuolukorda laiemalt ning koostööd selles valdkonnas nii NATOs kui kahepoolselt ning küberjulgeolekuküsimusi, muuhulgas 5G võrgu väljaehitamist puudutavaid küsimusi. O’Brien tänas ka Eestit meie eeskujuliku panuse eest oma riigi kaitsevõime arendamisel. 

Vabariigi President kohtus Valges Majas ka president Trumpi vanemnõuniku Jared Kushneriga. Ka sel kohtumisel arutati Kolme mere algatusega seonduvaid küsimusi ning Kushner tunnustas Eesti seniseid ettevalmistusi ja ambitsiooni tippkohtumise korraldamisel.